Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ruchu drogowego od 1 stycznia 2020r. kierowcy zobligowani są do umożliwienia funkcjonariuszowi (nie tylko policji, ale także straży granicznej, służby celno-skarbowej, Żandarmerii Wojskowej czy ITD) skontrolowanie stanu licznika. Jest to już stałym fragmentem każdej procedury kontrolnej podejmowanej przez funkcjonariusza. Podczas kontroli mamy obowiązek umożliwić kontrolującemu zajrzenie do wnętrza pojazdu, aby sprawdzić licznik i zapisać znajdujące się na nim dane.
Funkcjonariusze mogą sprawdzić stan licznika nie tylko jadącego pojazdu, zatrzymanego w celach kontroli, ale także samochodu holowanego lub przewożonego na lawecie. Aktualny przebieg takiego pojazdu zostanie wpisany do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ma to na celu ukrócić, stosowane przez handlarzy samochodów, wszelkie przekręty polegające na cofaniu stanu liczników pojazdów. Ponadto za ten niezgodny z prawem proceder od tego roku grozi kara więzienia od miesięcy do 5 lat. Dotyczy to nie tylko sprzedawcy, jako zlecającego oszustwo, ale także mechanika w warsztacie, który to wykona.
Inne nowe przepisy
Od początku tego roku dozwolony jest postój radiowozu w miejscu, gdzie normalnie jest to zabronione. Pod warunkiem, że nie utrudnia ruchu i nie zagraża bezpieczeństwu jego uczestników. Zarówno pojazdy oznakowane, jak i nieoznakowane mogą się w ten sposób zatrzymywać. Przepis ten umożliwia przeprowadzenie kontroli w wielu niedostępnych wcześniej miejscach. Ma to wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Od tego roku nastąpiła zmiana kwoty za usunięcie pojazdu z drogi. Za odholowanie samochodu o DMC do 3,5t w zeszłym roku maksymalnie płaciliśmy 494zł. W bieżącym roku ta maksymalna stawka wzrosła do 530zł. Niestety zapłacimy nawet jeśli zdążymy odprowadzić samochód sami, a holownik zostanie już wezwany. Na szczęście poniesiemy tylko połowę kosztów usunięcia. Złotówkę więcej kosztować będzie postój na parkingu strzeżonym – do 42zł za dzień parkowania.
Przypominamy również o przepisach, które weszły w życie 6 grudnia 2019 roku. Dotyczą one korytarza życia oraz jazdy na tzw. suwak. Należy pamiętać o tym, że korytarzem życia nie mogą poruszać się żadne pojazdy inne niż uprzywilejowane, a także zarządcy dróg, pomocy drogowej i inne biorące udział w akcji ratowniczej.