Strona główna » Aktualności » BDO – jeszcze można rejestrować swoją działalność

BDO – jeszcze można rejestrować swoją działalność

BDO rejestr odpadów szewczuk ubezpieczenia

BDO – jeszcze można rejestrować swoją działalność

Wielu przedsiębiorców nie mogło się odnaleźć wśród zawiłych przepisów i wymagań rejestracji w BDO. W związku z problemami technicznymi, a także faktem, iż prawie połowa zobowiązanych firm nie zarejestrowała się do BDO do terminu 31.12.2019r. postanowiono wdrożyć nowelizację. Dzięki niej niezarejestrowani przedsiębiorcy mają jeszcze szanse dopełnić obowiązku rejestracji. Podkreśla się jednak, że należy to zrobić niezwłocznie.

Kto powinien się zarejestrować w BDO?

Spośród 170 tysięcy już zarejestrowanych firm w BDO większość to duzi przedsiębiorcy, lub tacy, którzy wytwarzają odpady niebezpieczne (np. medyczne czy chemiczne). Jeśli Twoje przedsiębiorstwo wytwarza odpady komunalne oraz podobne do komunalnych – nie musisz się rejestrować w BDO. Najnowsze rozporządzenie wprowadza jaśniejszy podział odpadów, wobec których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji.

Są to:

  • odpady metalowe – do 5 ton rocznie;
  • zużyte tonery drukarskie – do 200 kg rocznie;
  • opakowania wielomateriałowe – do 500 kg rocznie;
  • przeterminowane produkty spożywcze – do 100kg rocznie;
  • magnetyczne i optyczne nośniki informacji (np. płyty CD, dyski twarde) – do 50 kg rocznie;
  • odpady betonu oraz gruz betonowy – do 10 ton rocznie.

Firmy, które wytwarzają odpady w ilościach nieprzekraczających powyższych progów nie mają obowiązku prowadzić ich ewidencji, a zatem nie muszą się rejestrować w BDO.

Zwolnione z rejestracji są również małe firmy prowadzące działalność usługową, np. krawiecką, księgową, doradczą, fryzjerską czy kosmetyczną (o ile nie wytwarza ona odpadów medycznych w wyniku przeprowadzanych zabiegów). Jeśli zaś wytwarzasz małe ilości odpadów w postaci zużytego sprzętu elektronicznego – nie masz się czym martwić. W świetle najnowszych przepisów jest on traktowany jako odpady komunalne, więc nie podlega ewidencji.

Jeśli w skutek zmian przepisów Twoja działalność nie musi znajdować się w rejestrze BDO – możesz się wyrejestrować. Oczywiście składając odpowiedni wniosek.

Kary za naruszenie ustawy o odpadach

Ustawodawcy bardzo poważnie podchodzą do tematu ewidencji odpadów, więc też i z karami za nieprzestrzeganie nowych przepisów nie ma żartów. Za sam transport odpadów bez wpisu do BDO można zapłacić karę od 2 000 zł do 10 000 zł. Od 5 000 zł do 10 000 zł wynosi kara za prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do rejestru. Taka sama kara obowiązuje również w przypadku nieumieszczenia numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością objętą wpisem do BDO.

Oprócz kar pieniężnych widnieje również kara aresztu albo grzywny, która grozi za:

  • gospodarowanie odpadami niezgodnie z informacjami zgłoszonymi do rejestru,
  • za brak wniosku o wpis do rejestru,
  • zmianę wpisu, wykreślenie z rejestru lub złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym

Zabezpieczenie przed karami

W wyniku obaw przed groźnymi karami przedsiębiorcy szukają coraz to nowych form zabezpieczenia się przed ewentualnymi błędami. Jednym z takich zabezpieczeń jest odpowiednie ubezpieczenie konkretnych pracowników, czy nawet księgowych.

Zachęcamy do kontaktu. Doradzimy co można zrobić, aby bezpiecznie prowadzić swoją firmę.