Strona główna » Aktualności » Jak będą przedstawiać się ceny ubezpieczeń w 2018r.

Jak będą przedstawiać się ceny ubezpieczeń w 2018r.

Biała Podlaska Ubezpieczenia tanie ubezpieczenia

Jak będą przedstawiać się ceny ubezpieczeń w 2018r.

Na przełomie roku 2016 a 2017 sytuacja ubezpieczeń na rynku zmieniła się na tyle, że zaniepokoiło to znaczną część kierowców. Ceny ubezpieczeń wzbiły się tak mocno w górę, że wywołało to burzę paniki. Jak będzie wyglądać sytuacja na ten rok ? Czy Polscy kierowcy mają powody by się martwić?

Początek tego roku również nie należy do zadowalających. Odnotowano, iż ceny ubezpieczeń OC wzrosły, aczkolwiek nie odnotowano większych różnic. Podwyżki, które zaobserwowaliśmy w ubiegłym roku, mocno wyhamowały i jeśli występują to są niewielkie. Średnia cena OC w Polsce na początku tego roku wynosiła 1032zł. Jest to jedynie wzrost o 5zł, a więc różnice są naprawdę nie wielkie, biorąc pod uwagę, że zeszłoroczne wzrosty wynosiły nawet do 55%.

Jak wyglądają średnie ceny ubezpieczeń w polskich miastach.

Kwota jaka trzeba wydać na ubezpieczenie samochodu jest zależna od wielu czynników, m.in. od marki i modelu pojazdu, pojemności silnika, wieku kierowcy, zniżek czy miejsca, w którym samochód jest używany… Dlatego też warto jest spojrzeć na ceny ubezpieczeń z punktu widzenia miejsca zamieszkania.

Spośród największych polskich miast najwięcej za polisy OC płacą mieszkańcy Wrocławia, średni ok 1500zł. Nieco lepiej jest pod tym względem w Gdańsku bo tam za polisę średnio przyjdzie się zapłacić nam ok 1300zł, w Łodzi 1250 zł, a w Toruniu 1280zł, z kolei w stolicy przyjdzie zapłacić nam ok. 1200 z. Natomiast w Lublinie zapłacimy poniżej średniego progu czyli ok. 970zł , Białystok 880 zł, a w Rzeszowie to zaledwie 810 zł.

Ciekawe zestawienie to wygląda również w ujęciu procentowym. Ceny najbardziej spadły w Kielcach, bo aż o 27%, w Białymstoku i w Bydgoszczy spadki wynosiły odpowiednio 14% i 13%. Nie wszędzie jednak było tak dobrze – są miasta, gdzie ceny mocno wrosły. Przykładem jest Olsztyn, gdzie Polisy OC podrożały średnio aż o 40%. Słabo w tej statystyce wypadają również : Opole – wzrost o 32%, Katowice o 26% i Gorzów Wielkopolski o 21%.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu?

Mimo, że drastyczne wzrosty cen OC w ym roku nie będą dotyczyć wielu kierowców nie oznacza to, że warto poszukać najkorzystniejszej oferty. Sposobów na obniżenie cen jest kilka. Na pewno nie ma sensu czekanie z zakupem polisy do samego końca. Może wówczas okazać się, że zabrakło czasu na rozeznanie się w ofertach ubezpieczycieli i ich porównanie. Szansą na oszczędność jest także zmiana sposobu płatności. Najgorzej Wypada tutaj płatność ratalna. Odsetki jakie klient może ponieść za rozbicie na raty to koszt niekiedy rzędu 200zł. Najkorzystniej jest aby klient zapłacił gotówką czy też przelewem jednak bez rozbijania na raty. Dodatkowym plusem aby Klient obniżył kwotę ubezpieczenia, jest wykupienie w tej samej firmie ubezpieczenia OC i AC..

Proszę pamiętać, że więcej kosztuję ubezpieczenia pojazdów z większym silnikiem o dużej mocy. Poza modelem, marką czy wielkością auta znaczenie ma to, jak zostało ono zarejestrowane – jako samochód osobowy, dostawczy czy specjalny. W przypadku zwykłych aut nie ma to zwykle znaczenia, ale w przypadku kamperów czy innych, podobnych pojazdów już tak. Karawaning jest w Polsce co raz bardziej znany, w związku z czym coraz więcej ubezpieczycieli wprowadza do swoich ofert polisy dla takich pojazdów.

Możliwość jest więc wielka. Warto się zdecydować na jedną z nich, a już na pewno nie należy się od takiego ubezpieczenia uchylać. Najwyższe kary z tego tytułu wynoszą do 4200zł dla samochodów osobowych, a dla samochodów ciężarowych kwota wynosić będzie 6300zł.