Strona główna » Aktualności » Ubezpieczenie OC – coraz wyższe kary za jego brak.

Ubezpieczenie OC – coraz wyższe kary za jego brak.

Ubezpieczenie OC szewczuk ubezpieczenia biała podlaska

Ubezpieczenie OC – coraz wyższe kary za jego brak.

15 procent – o tyle wzrosła kara za brak podstawowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Rekordowo może ona wynosić nawet do 5,2 tysiąca złotych. Dla porównania w 2019 roku górne maksimum wynosiło 4,5 tysiąca złotych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że samochody nie posiadające ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC nie mają prawa poruszać się po polskich drogach.

Wyższa kara

UFG tłumaczy, że “w 2020 roku właściciele aut osobowych przy braku OC muszą liczyć się z karą w wysokości 5200 złotych. Przy czym, gdy przerwa w ciągłości ubezpieczenia wynosi tylko kilka dni, sankcja jest niższa: jeżeli nie przekracza 3 dni, wynosi – 20 proc., 14 dni – 50 proc. pełnej stawki.”

Nie są to jedyne obciążenia dla nieubezpieczonych pojazdów. Jeśli będziemy sprawcą wypadku komunikacyjnego bez polisy OC musimy pokryć z własnej kieszeni to co UFG wypłaci ofiarom takiego zdarzenia jako odszkodowanie.

Fundusz prowadzi nieco ponad 16 tysięcy postępowań, których celem jest odzyskanie środków na wypłacone odszkodowania. Przyjmuje się, że średnia wartość kwoty, którą nieubezpieczony musi zwrócić wynosi blisko 16,5 tysiąca złotych. Rekordzista jednak ma do zapłaty aż 1,4 miliona złotych.

Główne przyczyny braku OC

W Polsce każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej najpóźniej w dniu rejestracji. Według UFG brak takiego ubezpieczenia wynika z nieznajomości przepisów i konstrukcji wykupowanych polis, między innymi sposobu wygaśnięcia polisy.

Ubezpieczający często są przekonani, że wykupione ubezpieczenie OC odnawia się samoistnie na kolejny rok, niestety są sytuacje, że tak się nie dzieje. Polisy wygasają również w momencie gdy pojazd zmienia właściciela lub gdy składka za ubezpieczenie nie została w pełni opłacona.

Niestety OC należy odnawiać najpóźniej w ostatnim dniu trwania ochrony – data ta widnieje na polisie.

Wykrywanie nieubezpieczonych

Coraz rzadziej wykrycie braku ubezpieczenia następuje podczas kontroli drogowej przeprowadzanej przez policję lub inne organy. Ponad 75 proc. przypadków wykrycia braku OC to ustalenia własne UFG. Fundusz używa wyszukanych algorytmów, które przeszukują ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych i Centralną Ewidencję Pojazdów. Wykrywają one nie tylko przerwę w ochronie ubezpieczeniowej, ale także opóźnienie w zawarciu polisy OC przy pierwszej rejestracji w Polsce.

Sposób na zachowanie ciągłości OC

Wystarczy powierzyć swoje ubezpieczenie OC agencji, która sama przypomni o kończącym się ubezpieczeniu. Co więcej – nie dość, że przypomni to jeszcze wyliczy gdzie najkorzystniej będzie przedłużyć polisę!

Zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego czy chociażby przez Messengera. Załatwimy to na odległość, jak Ty będziesz wygodnie siedział/a w domu.

E-mail: biuro@szewczuk-ubezpieczenia.pl
Tel: (83) 343 87 82 lub (0) 577 708 800
FB: fb.com/SzewczukUbezpieczenia