Strona główna » Aktualności » Zniesienie obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy!

Zniesienie obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy!

brak obowiązku noszenia przy sobie prawa jazdy szewczuk

Zniesienie obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy!

Jeszcze tylko przez 5 dni kierowy będą zmuszeni wozić ze sobą prawo jazdy. Bo już od 5 grudnia, takiego obowiązku mieć nie będzie.
Podczas kontroli policyjnej blankiet prawa jazdy nie będzie wymagany natomiast niezbędne dla policjanta dane kierowcy będą sprawdzane w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Zmiany te wprowadziła ustawa z 14 sierpnia bieżącego roku w Prawie o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

To właśnie w niej zapisano, że po trzech miesiącach podpisania przez Ministra Cyfryzacji odpowiedniego komunikatu zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Prawo jazdy będzie dostępne w aplikacji mObywatel, dostępne do pobrania w AppStore oraz Sklep Play. Już teraz właściciel takiego prawa jazy może tam znaleźć mPojazd czyli wszystkie dane pojazdu jak również informację na temat bieżącej polisy i karty pojazdu w jednym miejscu.

Z tego typu rozwiązań może korzystać osoba będąca właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, czyli każdy kto jest zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Aplikacja pokazuję informację o obowiązkowym ubezpieczeniu OC samochodu wszelkich danych odnośnie polisy niezbędnych do zweryfikowania pojazdu czy też zakresu ochrony.

Gdyby tego było mało, jeśli zapomniałeś do kiedy miałeś ubezpieczenie OC czy też do kiedy masz przegląd pojazdu, aplikacja z wyprzedzeniem 30 dniowym sama Cię o tym poinformuję.

Co najważniejsze Aplikacja mObywatel jest całkowicie bezpłatna. Jedyna ważna uwaga, aby móc korzystać z aplikacji, należy posiadać profil zaufany, bez niego nie można uruchomić programu.

Dodatkowo zmiany dotyczą limitu prędkości w godzinach 23:00-5:00, gdzie prędkość 50km/h ma obowiązywać przez cała dobę.
Tak samo zmiana zachowania kierowcy, który widzi zbliżającego się pieszego do przejścia dla pieszych, ten z kolei ma obowiązek zatrzymania pojazdu przed przejściem dla pieszych. Czy też jazda na tzw. zderzaku. Pamiętajmy, że powinniśmy zachować odległość co najmniej połowy prędkości z jaką się poruszamy.

 

PO ZMIANACH

  • BRAK OBOWIĄZKU WOŻENIA ZE SOBĄ PRAWA JAZDY

  • JAZDA CAŁĄ DOBĘ W TERENIE ZABUDOWANYM 50 KM/H

  • OBOWIĄZEK ZATRZYMANIA SIĘ GDY PIESZY ZBLIŻA SIĘ DO PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH.

  • ODLEGŁOŚĆ OD POPRZEDZAJĄCEGO POJAZDU MA WYNOSIĆ POŁOWĘ PRĘDKOŚCI, Z JAKĄ SIĘ PORUSZASZ.

PRZED ZMIANAMI

  • OBOWIĄZEK WOŻENIA ZE SOBĄ PRAWA JAZDY

  • MOŻLIWOŚĆ ZWIĘKSZENIA PRĘDKOŚCI DO 60 KM/H
    W GODZINACH OD 23:00 DO 5:00
  • OBOWIĄZEK ZATRZYMANIA SIĘ, GDY PIESZY ZACZYNA WCHODZIĆ NA PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH.

  • BĘDĄ MANDATY ZA JAZDĘ NA TZW. ZDERZAKU.