Strona główna » Aktualności » Nie posiadasz ubezpieczenia OC? Sprawdź co Cię czeka…

Nie posiadasz ubezpieczenia OC? Sprawdź co Cię czeka…

Kara UFG Szewczuk

Nie posiadasz ubezpieczenia OC? Sprawdź co Cię czeka…

Czym ryzykują kierowcy, którzy nie posiadają ubezpieczenia OC ?

Średnia wysokość składki za ubezpieczenie OC mieści się w granicach 500 zł. Jest to kwota płatna jednorazowa za cały rok, w razie potrzeby można dla klienta rozłożyć taką płatność na 2, 4 czy też 12 rat.  Gdy dojdzie do kolizji czy też wypadku, a właściciel samochodu nie ubezpieczył go, wtedy koszty mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych, a nawet miliona złotych – jednak mówimy tutaj o przypadku gdzie byłyby ofiary śmiertelne.

W przypadku osób poszkodowanych, które uczestniczyły w kolizji bądź wypadku gdzie sprawca nie posiadał Obowiązkowego Ubezpieczenia OC, otrzymają świadczenie z UFG. Dla sprawcy oznacza to, że Fundusz wystąpi do niego regresem o zwrot wypłaconej szkody. 
Dodamy, że w tym roku średnia wartość regresu wynosi 17 tyś zł. Dodatkowo z powodu braku aktywnej polisy OC, sprawca musi opłacić karę, który na rok 2020 maksymalnie wynosi 5400zł – powyżej 14dni i dla samochodów osobowych.

Rekordowe przypadki, w których nieubezpieczeni kierowcy spowodowali szkody sięgają ok 1.4 mln zł każda.

Dlatego też, odkąd wprowadzone zostały zobostrzeżenia związane z COVID-19,  przypominamy, jak bardzo ważne jest utrzymanie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jest to kluczowe zwłaszcza w czasie kryzysu, kiedy biura ubezpieczeniowe w większości przypadków są otwarte, niezależnie od lockdownu.

Z doświadczenia wiemy, że gdy nie płacisz OC —> powodujesz wypadek –> płacisz za zaległe OC + opłatę do UFG + ponosisz koszty wypadku (UFG zwraca się do Ciebie o zwrot wszystkich kosztów wypadku).